Trudno zrozumieć politykę firmy Amazon. Z jednej strony wiadomo, że w najbliższej przyszłości chce ona wejść na polski rynek, a z drugiej od początki lutego bieżącego roku zaczęła usuwać publikacje w języku polskim.
Jest to o tyle dziwne, że na czytniki z rodziny Kindle (najpopularniejsze i jedne z najlepszych na świecie czytniki ebooków) łatwo można wgrać polskie ebooki, nawet jeżeli nie będzie się korzystało z oficjalnych narzędzi. Wtedy jednak nie zarobi na tym ani Amazon, ani autor, więc nie ma to żadnego sensu. Już niedługo może to być jednak jedyne wyjście dla tych, którzy chcą czytać książki w innym języku niż angielski.
Wydaj się sam
Usuwanie polskich książek dotknęło wielu polskich pisarzy, którzy samodzielnie umieszczali ebooki w ofercie Amazonu. Jest to możliwe, gdyż w ubiegłym roku firma udostępniła taką usługę. Dla wielu osób była to jedyne sensowne rozwiązanie, aby znaleźć czytelników i jednocześnie na tym zarobić.
W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że – jak można przeczytać na stronie komputerswiat.pl – możliwość publikowania własnych książek nie była oficjalnie udostępniona polskim pisarzom, gdyż nie było osobnej kategorii dla polskojęzycznych książek. To jednak dało się w prosty sposób obejść, gdyż wystarczyło wybrać „Języki obce” i następnie dopisać do tytułu „Polish Edition”.
Było miło, ale się skończyło
Pisarze, którym usunięto książki zgodnie przyznają, że w Amazonie sprzedawały się one dużo lepiej niż w polskich księgarniach (również tych internetowych). Z drugiej strony, regulamin Amazonu nie pozostawia wątpliwości: możliwość publikowania książek dostępna jest dla pisarzy tworzących w jednym z następujących języków: angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański i portugalski.Podobne wpisy: